Fotbollslekis bygger på fotbollens spela, lek och lär och syftet är att skapa glädje och lust för fotboll. Träning/lek med boll kommer att vara i fokus och målet är att ha kul och väcka ett intresse för fotboll på ett roligt sätt.
Fotbollslekis består av tre grundpelare som ska inspirera till fysisk aktivitet, idrott i allmänhet och intresse för fotboll i synnerhet.
I slutet av februari varje år skickar vi ut information samt öppnar anmälan till årets Fotbollslekis.
Fotbollslekis startar i slutet av april och spelarna tränar sedan en gång i veckan, tio gånger på våren och tio gånger på hösten. Spelarna delas upp i grupper om ca 13 barn, grupperna delas in i mixade flick/pojk-grupper och träningen leds av ungdomsinstruktörer, som själva spelar fotboll i Boo FF.
Boo FF:s Fotbollslekis 2023 för barn födda 2018
Nu öppnar vi upp för möjlighet till anmälan för fotbollslekis!
Under 2023 kommer Boo FF att erbjuda Fotbollslekis på Boovallen 2 på måndagar eller onsdagar kl 16.00-16.45. Fotbollslekis 2023 riktar sig till spelare födda 2018.
I formuläret kommer det finnas möjlighet för att önska kompisar att ingå i grupp med. Vi strävar såklart efter att uppfylla era önskemål men vi försöker också att ha jämnstora grupper så kan vi inte garantera detta. Efter anmälan skickas faktura direkt och du får också en bekräftelse på din anmälan.
Det finns möjlighet att endast anmäla sig till vårterminen om man inte är säker på om man vill köra hela året. Vi kommer öppna en ny anmälan med samma kostnad i sommar om man bestämmer sig för att vilja fortsätta även under hösten.
Datum 2023
Måndagar: 3, 10, 17, 24 april, 8, 15, 22, 29 maj, 5, 12 juni // 21, 28 augusti, 4, 11, 18, 25 september, 2, 9, 16, 23 oktober
Onsdagar: 5, 12, 19, 26 april, 3, 10, 17, 24, 31 maj, 7 juni // 23, 30 augusti, 6, 13, 20, 27 september, 4, 11, 18, 25 oktober
Deltagaravgift för Fotbollslekis 2023: 1600 kr + medlemsavgift 200 kr. I priset ingår en fotbollströja, en boll och en vattenflaska.
Endast VT: 900 kr + medlemsavgift 200 kr. I priset ingår en fotbollströja, en boll och en vattenflaska.
Välkommen till Fotbollslekis 2023!